LESKOVACKA MUCKALICA U ELEMENTU

0

Jedni kažu da ime dolazi od ostataka koji se dodaju u jelo – mućka, dok drugi kažu da je tajna u mućkanju, protresanju lonca. Sve dok uživate u njoj, manje je bitno odakle je naziv!

Nemoguće je zasititi se dobro pripremljenog mesa na roštilju, ali svejedno se tu i tamo dogodi da vam se po frizideru vuku ostaci. Odličan je i hladan, naučili ste podgrijati ga, ali znate li da postoji jelo koje ostatke roštilja pretvara u delikates?

Kraj koji se diči kako dobrim majstorima roštilja, tako i vrhunskim paprikama, iznjedrio je i leskovačku mućkalicu.

Porijeklo naziva je opet sporno.

Jedni tvrde da naziv dolazi od same činjenice da se u jelo dodaje, mućka, sve što nam je pri ruci; ostaci jučerašnjeg roštilja, paprike i paradajza kojima ljeto obiluje, kasicica-dve ajvara iz preostale tegle, pre novog pečenja.

Drugi pak kažu da je tajna mućkalice u mućkanju, protresanju lonca u kojem se jelo sprema, umesto uobičajenom mešanju. S čime se pak ne slažu oni koji smatraju da je izraz mućkanje, u leskovačkom kraju, upravo sinonim za mešanje.

Kako god, ako dosad niste, vreme je da i vi smućkate svoju mućkalicu.

A kao što joj i samo ime govori, kako ćete je smućkati, zavisi od vas. Paprike koje koristite mogu biti sveže, uz dodatak kasicice-dve mlevene slatke i/ili ljute paprike, ali mogu biti i prethodno pečene, oguljene i očišćene, pa takve dodane u jelo.

Međutim, ono što nikako ne biste smeli izostaviti kad je leskovačka mućkalica u pitanju, a što je jednim delom i njen zaštitni znak, ljuta je papričica.

Priprema:

Meso pripremite za roštilj. Koristite masniju svinjetinu poput prošaranog vrata ili masnijih dijelova plecke za ražnjiće. Ispecite meso na roštilju ili koristite postojeće ostatke mesa od roštiljanja. Ražnjiće skinite sa štapića,vrat  narežite na komade veličine zalogaja.

Ako koristite sveže paprike očistite ih i narežite na rezance. Poseban ukus  jelu će dati pečene paprike,  narežete ih na trakice i takve dodate u jelo.

Svež  paradajz ubacite kratko u kipuću vodu, ogulite, očistite od semenki, pa narežite na komade. Crni I beli luk sitno nasjeckajte.

Na masnoći pržite luk da postane staklast, pa dodajte paprike, beli luk, začinite solju i biberom, dodajte meso. Ako ste odlučili koristiti mlevenu papriku dodajte sad i nju, pa kratko popržite. Dodajte paradajz, ajvar ako želite, ljutu papričicu u količini po želji, sve zalijte s manjom količinom vode, promešajte i pričekajte da počne vriti.

Smanjite vatru, poklopite i kuvajte uz povremeno, po potrebi, dodavanje manjih količina voda i lagano mešajući ili samo protresajući posudu dok povrće ne omekša i stvori gusti umak.

Po želji zadnjih desetak minuta možete je premestiti u zemljanu posudu i zapeći u pećnici. Servirati posuto sitno sjeckanim peršunom.

Najbolje prija uz domaću pogaču i svežu zelenu salatu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *