PORCHETTA U 5ELEMENTU

0

Porchetta je u Italiji sinonim za celo otkošteno prase, začinjeno mešavinom začina, zarolano pa ispečeno na ražnju.

Porchetta je jelo tipično za centralnu Italiju, koje se jede kao dorucak ili uzina, vrlo često s nogu, tanko narezano i posluženo u pecivu. Radi se o tradicionalnom jelu bez kojeg je u Italiji nezamislivo bilo koje narodno okupljanje (seoski praznici, koncerti, festivali, sajmovi, kao i razne lokalne svetkovine).

Osim toga, istim se imenom naziva i manji komad mesa, točnije svinjske potrbušine, koja je na isti način začinjena, vrlo često napunjena (svinjskim kareom, iznutricama, mljevenim mesom, nadjevom od hleba ili povrća), zarolana pa sporo pečena u pećnici. Mi danas pričamo o svinjskoj potrbušini.

Tаčno mesto porekla porchette se ni dan-danas ne može utvrditi, iako stanovnici gradića Ariccia iz okolice Rima tvrde kako je izvorni recept za porchettu nastao baš u njihovom gradu. Drugi pak tvrde kako je porchetta nastala davno, davno pre (budući da se radi o ražnju, verujem da je tako) još za vreme starih Etruščana i Rimljana.

A začini? U Toskani je glavni začin ruzmarin, dok je u Umbriji i južnije u Laziu divlji komorač. Ipak, začini su uvijek dobra podloga za igranje, s tim da uvek treba pripaziti na ravnotežu, nikako ne preterati s njima jer bi mogli pokvariti čitavu stvar.

Moja mešavina sadrži ruzmarin, biber, majčinu dušicu, uz dodatak usitnjenog belog luka ljute tucane  paprike i izrendane kore limuna. Ovom sam mješavinom postigla nevjerojatnu svježinu.

Ovako pečeni komad mesa se može konzumirati više dana, dovoljno ga je držati na hladnom i naseci po potrebi te poslužiti kao hladno predjelo, uz francusku salatu ili složiti sendvič uz dodatak rukole. Porchetta se jede mlaka ili hladna, ali ako ne možete odoleti sveže pečenoj, posebno hrskavoj kožici, možete je jesti i toplu, malo deblje secenu, posluženu uz pečene krompire, mesavinu povrca kao ili pireom…

Priprema:

Svinjsku potrbušinu operite, dobro je osušite pa kožu ispikajte nožem ili je zarežite po površini (ne preduboko) u oblik mreže.

Ruzmarin i par cesnjeva belog luka i persun usitniti. Dodajte tucanu ljutu papriku, majčinu dušicu i narendajte koru jednog limuna. Sve dobro izmešajte.

Tom mješavinom začina dobro natrljajte meso iznutra. Posolite pa dobro utrljajte i so. Filujte sampinjonima, sunkom, slaninom i kackavaljem. Zarolajte čvrsto te meso uvezite čvršćim koncem. Stavite u posudu i odlozite  u frizider, obavezno nepokriveno i pustite da frizider dodatno isuši kožu kako bi bila hrskavija. Držite u frizideru najmanje 24 sata.

Izvadite meso iz frizidera i ostavite ga na sobnoj temperaturi barem sat vremena. Pre samog pečenja natrljajte kožu s još 2-3 prstohvata soli, lagano nauljite, Podlijte s 2 dcl vode, a možete umjesto vode staviti i 2 dcl belog vina.

Rernu  zagrejte na 250°C. Stavite meso u zagrejanu rernu i pecite 15 minuta, potom smanjite temperaturu na 200°C i pecite dodatnih 15 minuta. Nakon toga smanjite temperaturu rerne na 160/170°C i pecite 3 sata, povremeno prelijte meso otopljenom masnoćom. Sporim pečenjem se postiže sočnost.

Nakon što su protekla 3 sata, pojačajte pećnicu na 200°C i okrenite grijač na grill. Pustite da se kožica dobro zapeče i postane hrskava, ali uz stalno okretanje mesa kako bi kožica bila zapečena sa svih strana. Pazite da vam u ovoj fazi kožica ne izgori. Kad je meso gotovo, ostavite ga da se skroz ohladi u rerni.

Mlako ili hladno režite na tanke šnite pa poslužite uz rusku ili neku drugu kremastu salatu. Ili jednostavno napravite sendvič, uz dodatak svezeg povrca. Kako god poslužili vašu porchettu, uživajte u ovoj slasnoj, aromatičnoj svinjskoj potrbušini na italijanski način.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *